انرژی تجدیدپذیر
انرژی تجدیدپذیر
تاریخ انتشار: 1395/12/21

انرژی تجدیدپذیر


انرژی تجدیدپذیر
 
انرژی تجدید پذیر به انواعی از انرژی می گویند که بر خلاف انرژی های تجدید ناپذیر قابلیت بازگشت مجدد را به طبیعت دارند. در سال های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند این منابع مورد توجه قرار گرفته اند. در سال 2006 حدود 18% از انرژی مصرفی جهان از انرژی تجدیدپذیر به دست آمد. سهم زیست توده به طور سنتی حدود 13% ، که بیشتر جهت حرارت دهی و 3% انرژی آبی بود و 4/2% باقی مانده شامل نیروگاه های آبی کوچک ، زیست توده مدرن ، انرژی بادی ، انرژی خورشیدی ، انرژی زمین گرمایی و سوخت های زیستی می باشد که به سرعت در حال گسترش هستند.  


استفاده از انرژی بادی با رشدی سالانه حدود 30% با ظرفیت نصب شده 157900 مگاوات در سال2009 ، به صورت وسیعی در اروپا و ایالات متحده به چشم می خورد. در پایان سال 2009 میلادی مجموع انرژی تولیدی به وسیله فتوولتاییک به بیش از 21000 مگاوات رسید. ایستگاه های انرژی گرما – خورشیدی در آمریکا و اسپانیا مشغول به کار می باشند که بزرگترین آنها با ظرفیت 354 مگاوات در بیابان موهاوی در حال کار است .
بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی دنیا در کالیفرنیا با نام نیروگاه گیسرز با ظرفیت 750 مگاوات در حال فعالیت می باشد . برزیل یکی از کشورهایی است که پروژه های بزرگی برای استفاده از انرژی های نو (انرژی های تجدیدپذیر) انجام می دهد. 18%از کل مصرف سوخت اتومبیل های برزیل از طریق سوخت اتانولی که از ساقه نیشکر به دست می آید تامین می شود. سوخت اتانولی به صورت گسترده در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد .
بیشترین پروژه ها و محصولات انرژی های نو در مقیاس بزرگ موجود می باشند ، ولی انرژی های نو را می توان در مقیاس های کوچک (نیروگاه کوچک خارج مدار یا نیروگاه کوچک مدار بسته) هم استفاده کرد. در حواشی و در جاهای دور افتاده نقش انرژی های نو به خوبی نمایان می شود . کنیا دارای بالاترین نرخ سالانه فروش سیستم های کوچک خورشیدی (20-100 وات) به میزان 30000 سیستم در سال می باشد. نگرانی درباره تغییرات زیست محیطی در کنار افزایش قیمت روزافزون نفت و اوج تولید نفت و حمایت دولت ها ، باعث رشد روزافزون وضع قوانینی می شود که بهره برداری و تجارتی کردن این منابع سرشار تجدیدپذیر را تشویق می کنند . 
 
انواع انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از :
1- انرژی آبی
2- انرژی بادی
3- انرزی زمین گرمایی
4- انرزی زیست توده  (بیوماس)
5- انرژی امواج و جزر و مد
 دانلود فایل PDF صفحه

دانلود کاتالوگ محصول