نویز و نوسانات برق شهری
نویز و نوسانات برق شهری
تاریخ انتشار: 1394/09/04

نویز و نوسانات برق شهری

نویز و نوسانات برق شهری
       
همانطور که می دانیم جریان برق شهری در نیروگاههای عظیم تولید وتوسط شبکه انتقال که دارای ترانس های تقویت وتضعیف ولتاژ بوده با طی مسافت طولانی به مصرف کننده ها می رسد که در این روند عوامل بسیاری اعم از رعد و برق ، افت ولتاژ ، تنوع نوع بار مصرفی و... بر روی کیفیت برق تاثیر گذاشته و در اکثر مواقع ، برق شهری که به مصرف کننده ها میرسد دارای نوسانات و اعوجاج می باشد.جهت رفع این مشکل ابتدا بهتر است نوع اعوجاج و نوسانات برق شهر و نوع مشکلاتی که برای ما بوجود می آید را بشناسیم:

انواع پارازیت های موجود در برق شهر و نوع مشکلاتی که می تواند برای دستگاههای برقی بوجود آورد:
 
  1. رعد وبرق ، اشکال در سوئیچ های نقل وانتقال و اشکالات در سوئیچینگ Oscillatory و Impulsive که باعث نوسانات ولتاژ ناگهانی می شود.
  2. پایین آمدن مقدار دامنه ولتاژ بر اثر استارت همزمان مصرف کننده و یا خطا در عملکرد قطعات ، تغییرات در بار مصرفی و ولتاژ بالا ( SAG-OVER VOLTAGE ).
  3. بالا رفتن مقدار دامنه ولتاژ براثر خطا در عملکرد قطعات ، تغییرات در بار مصرفی (SWELL-OVER VOLTAGE).
  4. بوجود آمدن اعواجاج و بهم ریختن شکل موج برق در اثر نقص در یکسو کننده ها ومنبع تغذیه بار الکتریکی غیر خطی و کنترل سیگنالها و مبدلهای فرکانس ، موتورهای القایی ، سرعت متغیر درایوها ، قوس دستگاههای جوش و چشمک زدن دیمر و عملکرد متناسب بار مصرفی و تجهیزات.
مشکلات فوق الذکر در برق شهر می تواند آسیبهای بسیار جدی به مصرف کننده ، علی الخصوص مصرف کننده های حساس و دستگاههای آزمایشگاهی و تشخیص طبی برساند که این آسیب ها عبارتند از پایین آمدن عمر مفید دستگاه ، از بین رفتن اطلاعات و خرابی سیستم و بالا رفتن تلفات دستگاه و....... می باشند. برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده باید از دستگاههای استابیلایزر Stabilizer و یا دستگاه UPS استفاده نمود که در اینجا به اختصار در مورد عملکرد این دو دستگاه توضیح خواهیم داد.
 
معرفی دستگاه استابیلایزر:
با توجه به مطالب فوق الذکر متوجه شدیم که مشکلات بسیاری در برق شهر می تواند وجود داشته باشد. یکی از عمده ترین این مشکلات که بسیار برای مصرف کننده ها خطرناک است نوسانات ولتاژ برق می باشد و یکی از علائم آن چشمک زدن چراغ های روشنایی است .
همانطور که می دانیم ولتاژ برق شهری کشور ما 220 ولت می باشد و بر همین اساس کلیه دستگاههای برقی داخل کشور با این مقدار ولتاژ و کمی تلرانس ساخته می شوند که این تلرانس به فراخور نوع دستگاه مصرف کننده متفاوت می باشد و هرچه دستگاه مصرف کننده حساس تر و دقیق تر باشد ، دامنه تلراتس ولتاژ ورودی دستگاه کمتر است و باید برقی که به دستگاه متصل می گردد دارای حداقل نوسانات باشد (مانند دستگاههای آزمایشگاهی و پزشکی) برای همین منظور باید از یک دستگاه تثبیت کننده ولتاژ که همان استابیلایزر می باشد ، استفاده نمود .
 
همانطور که از اسم استابیلایزر مشخص است این دستگاه تثبیت کننده ولتاژ برق می باشد و مدلهای جدید آن با تکنولوژی میکروپروسسوری و ترانسفورماتور در صورت بالا و یا پایین بودن مقدار سطح ولتاژ آن را تضعیف و یا تقویت می نماید و در نهایت ولتاژ 220 ولت را با تلرانس بسیار کم در خروجی خود به مصرف کننده می دهد.
شایان ذکر است که دامنه ولتاژ ورودی استابیلایزر یا به زبان ساده تر یعنی مقدار ولتاژ برق شهری که دستگاه استابیلایزر می تواند آن را تصحیح نماید در انواع مختلف استابیلایزرها متفاوت می باشد و بستگی به کیفیت و مرغوبیت دستگاه دارد . در ضمن دستگاههای استابیلایزر دارای فیلتر ، برای جلوگیری از عبور بسیاری از نویزها بوده و معمولا دارای سیستم قطع اتوماتیک دستگاه بصورت خودکار بر اثر اتصال کوتاه  و دارای سیستم کنترل فاز و محافظت در مقابل رعد و برق و ولتاژ می باشد . 
برای دستگاههایی که دارای موتور و بار سلفی هستند همچون تجهیزاتی مانند انکیباتورها – سانتری فیوژها ویخچال و فریزرهای بانک خون و دارو و ... و دستگاههایی که بسیار حساس نباشند استفاده از استابیلایزر پیشنهاد می گردد.
معرفی دستگاه UPS :
کلمه UPS در واقع خلاصه شده عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منابع تغذیه بدون وقفه می باشد . در اینجا به اختصار توضیحاتی در مورد UPS به شرح ذیل اعلام می داریم :
  • یکی از مهمترین کارایی دستگاه UPS زمانی است که به هر دلیلی برق شهر قطع شود . در این صورت دستگاه بدون وقفه وارد مدار شده و برق مصرفی را تامین نموده ، به گونه ای که دستگاه مورد نظر خاموش یا Reset نگردد .
  • دستگاه UPS دارای فیلترهای الکتریکی و الکترونیکی می باشد که باعث حذف نویزها و نوسانات برق شهر شده و مصرف کننده ها را در مقابل رعد و برق و ولتاژ بالا محافظت می نماید و برقی یکنواخت با شکل موج ثابت به مصرف کننده ارسال می دارد.در اکثر مواقع دستگاههای UPS برای مراکزی مانند آزمایشگاهی ، تشخیص طبی ، بیوشیمی ، هماتولوژی ، پاتولوژی ، تمامی مراکز تحقیقاتی و درمانی و ... استفاده می شود . 
برای دستگاههای آزمایشگاهی و پزشکی از چه نوع UPS باید استفاده نمود ؟    
با توجه به توضیحات که در فوق ذکر شد با استفاده از دستگاه UPS مناسب از برق سالم و پایدار (بدون نویز و اعوجاج) برخوردار خواهیم شد و کلیه مشکلات فوق الذکر به حداقل می رسد و راندمان و عمر مفید دستگاههای مصرف کننده بیشتر می شود .
باید توجه داشته باشید که به دلیل بالا بودن حساسیت دستگاه پزشکی و آزمایشگاهی حتما UPS باید مدل ON LINE DOUBLE CONVERSION با توان مصرفی متناسب که دارای فیلترهای FMI و EMI و حفاظتها common mode و normal mode که توسط وریستور (Varistor) جهت حذف کلیه نویزها و اعوجاج بوده وشکل موج خروجی دستگاه (حتی در زمانیکه به بار مصرفی متصل می گردد) بدون وقفه و کاملا سینوسی باشد و قابلیت تثبیت ولتاژ و فرکانس با دامنه باز ولتاژ ورودی را دارا باشد . اکنون به برخی از فواید استفاده از UPS در کنار دستگاههای پزشکی و آزمایشگاهی اشاره می کنیم:

 
1) انجام آزمایشات دقیق تر و بدون خطا .
2) پیشگیری از استهلاک سخت افزاری و error های نرم افزاری
3) صرفه جویی در مصرف کیت و مواد مصرفی دیگر
4) صرفه جویی در هزینه های هنگفت برای تعمیرات دستگاهها که اغلب بر اثر نوسانات و قطعی برق شهر بوجود می آید.
5) طولانی تر شدن عمر مفید سیستم های پزشکی و آزمایشگاهی
6) حفاظت از اطلاعات دستگاه
 
تهیه و تنظیم : واحد فنی و مهندسی شرکت دلارام تامین بسامد
 
دانلود فایل PDF صفحه