نگهداری و تعمیرات و اهمیت آن در صنعت
نگهداری و تعمیرات و اهمیت آن در صنعت
تاریخ انتشار: 1394/09/04

نگهداری و تعمیرات و اهمیت آن در صنعت

 
نگهداری و تعمیرات و اهمیت آن در صنعت


 خرابی های ناگهانی ماشین آلات و اثرات منفی آن ، از جمله توقف های برنامه ریزی نشده تولید و هزینه های سنگین ناشی از آن همواره یکی از مهمترین نگرانی های تولید کننده گان ، صاحبان صنایع و مدیران ارشد سازمانها بوده است.
طبق برآوردهای صورت گرفته هزینه نگهداری و تعمیرات در صنایع مختلف از 15 تا 40 درصد هزینه تولید را شامل می شود ، با توجه به این موضوع مدیران هوشمند و زیرک همواره به دنبال راه های مناسب برای کاهش هزینه های سنگین ناشی از تعمیرات بوده اند که پیشرفت تکنولوژی در این زمینه عمدتا مرهون همین تلاش ها بوده است .
امروزه با ابداع روشهای نوین نگهداری و تعمیرات و استفاده از تکنیک های پیشرفته در این راستا ، کاهش هزینه تعمیرات از 20 تا 50 درصد به راحتی امکان پذیر شده است که در این راستا می توان از برون سپاری واحد نگهداری و تعمیرات در موضوعات تخصصی مانند تجهيزات رايانه اي یو پی اس ، ترانس و استابیلایزر  و موارد مشابه استفاده نمود.

برخلاف روش های قدیمی که در آن فقط در صورت وقوع عیب و از کار افتادن کامل یک تجهیز اقدام به تعمیرات لازم صورت می گرفت ، در روشهای جدید نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی های دقیق و زمان بندی شده و بررسی مداوم وضعیت سلامت ماشین آلات و تلاش برای تشخیص شروع رشد عیوب و علت ایجاد آن با استفاده از روش های پیشرفته و متنوع و برطرف کردن عوامل ایجاد آنها ، مبنای عملکرد قرارداد یا توافق نامه نگهداری و تعمیرات می باشد .

روشهای نگهداری و تعمیرات

روش نگهداری و تعمیرات و مقایسه قابلیت های آنها با یکدیگر نیاز هر سازمان پویا و فعال می باشد ، ضمن اینکه تحقق بندهای استاندارد ایزو 9001 می باشد. ( اغلب سازمان ها و ارگان ها دارنده به روز این گواهینامه می باشد . )
1-تعمیرات در صورت بروز خرابی   :
در این روش تا زمانی که تجهيزات رايانه اي یو پی اس ها و استابیلایزر ها دچار خرابی کلی نشده اند اجازه ادامه کار به آن داده می شود که خاص شرکت ها و موسسات کوچک می باشد و دارای معایب زیر می باشد .
اول اینکه خرابی می تواند بسیار غیر منتظره باشد که در این صورت کار چندانی برای پیش بینی و تهیه تجهيزات رايانه اي یو پی اس جایگزین نمی توان انجام داد .
دوم اینکه وقتی به یو پی اس اجازه داده می شود تا زمان بروز خرابی به کار ادامه دهد غالبا میزان تعمیرات مورد نیاز بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود  که اشکال تجهيزات رايانه اي یو پی اس به موقع تشخیص داده شده و رفع عیب شود ، به علاوه خرابی تجهيزات رايانه اي یو پی اس و باتري ها می تواند باعث از بین رفتن کامل آن ها شده و تعمیر آن دیگر مقرون به صرفه نباشد .همچنین هزینه های مربوط به کاهش یا توقف امور و یا از بین رفتن اطلاعات کاری در زمان خرابی تجهيزات رايانه اي یوپی اس نیز به دلیل غیر منتظره و برنامه ریزی نشده این اتفاق ، از معایب دیگراین روش تعمیراتی است . 
 
نگهداری و تعمیرات  پیشگیرانه و پیش بینانه :
 

در این روش که تعمیرات زمان بندی شده و یا تعمیرات برنامه ریزی شده نیز نامیده می شود ، برنامه ریزی وپیش بینی توقف های مختلف و انجام تعمیرات کلی دوره ای بر اساس عمر مفید قطعات مصرفی تجهيزات رايانه اي یو پی اس ها ، باتري ها و استابیلایزرها مبنای عملکرد آن می باشد که دارای مزایای ذیل می باشد :
در این روش که تعمیرات زمان بندی شده و یا تعمیرات برنامه ریزی شده نیز نامیده می شود ، برنامه ریزی وپیش بینی توقف های مختلف و انجام تعمیرات کلی دوره ای بر اساس عمر مفید قطعات مصرفی تجهيزات رايانه اي یو پی اس ها ، باتري ها و استابیلایزرها مبنای عملکرد آن می باشد که دارای مزایای ذیل می باشد :
1.  متوقف نمودن تجهيزات رايانه اي یو پی اس ها ، استابيلايزرها و ساير ادوات  برای رفع عیب و بازديد می تواند برای زمان مناسبی برنامه ریزی شود .
2.  برنامه تعمیر ، لوازم یدکی ، ابزار و نیروی انسانی می تواند قبل از توقف برنامه ریزی شده تجهيزات رايانه اي یو پی اس تدارک دیده شود .
3.  از بروز خسارات کلی به یو پی اس در نتیجه بروز خرابی ناگهانی جلوگیری می شود.
4.  زمان تعمیر و ضررهای ناشی از آن به حداقل ممکن می رسد .
5.  ریشه یابی عیب های احتمالی یو پی اس و برطرف کردن آن علاوه بر تشخیص نیاز یا عدم نیاز به تعمیر تجهيزات رايانه اي یو پی اس یا استابیلایزر
6.  امکان استفاده کامل از عمر مفید هر دستگاه تجهيزات رايانه اي یو پی اس ، ترانس و یا استابیلایزر
7.  35 درصد صرفه جویی در هزینه های تعمیراتی و مصرف باتري ها
8.  بالا بردن ضریب اطمینان ، کمیت و کیفیت کلیه امور و کارهای جاری سازمان

مدیران و کارشناسان محترم با ارائه مقاله فوق امید است اهمیت روز افزون نگهداری و تعمیرات (تجهيزات رايانه اي یو پی اس ، استابیلایزر و کلیه ماشین آلات مرتبط ) با روش های پیشگیرانه و پیش بینانه در صنایع و کلیه امور بهتر و پر رنگ تر نمایان شود تا با ارائه خدمات بهنگام این سازمان بتوانیم گامی مهم ، اقتصادی و اجرائی در راستای انتخاب روش وتکنیک مناسب در حفظ (تجهيزات رايانه اي یو پی اس ، استابیلایزر و کلیه ماشین آلات ) داشته باشیم .                                         


                                                                                                    به امید موفقیت و بهروزی
                                                                                      شرکت مهندسی و تولیدی دلارام تأمین بسامد
دانلود فایل pdf صفحه